Koç’a Bağlı Ford, Courier’i Üretmek İçin Avrupa’da Fabrika Satın Aldı. 490 Milyon Euro Yatırım Yapıldı

Ford Otosan, 2 milyar Euro’luk yatırım programı kapsamında Kocaeli’nde hafif ticari araç üreten fabrikalarının kapasitesini artırarak yıllık 612 bin adede kadar çıkardı. Ayrıca, yeni nesil Courier’in üretimi için Ford’un Romanya’daki Craiova fabrikasını satın aldı.

YERLİ TEDARİKÇİLER İLE İŞBİRLİĞİ

Hürriyet’in haberine göre Ford Otosan Lideri Güven Özyurt, Craiova fabrikasında üretilen araçlar için Türk tedarikçilerden önemli parçalar temin ettiklerini belirtti. Satın almanın ardından Romanya’da yedi Türk tedarikçinin tesis açtığını veya kapasitelerini artırdığını ifade eden Özyurt, toplamda 70’e yakın yerli tedarikçinin Türkiye’den veya Craiova’daki tesislerinden Ford Otosan’a hizmet verdiğini vurguladı.

YATIRIMLAR VE ÜRETİM KAPASİTESİ

2022-2025 arasında yeni nesil Courier’in üretimi için 490 milyon Euro yatırım yapıldı. Bu süreçte fabrikanın kapasitesi 250 binden 272 bin adede çıkarıldı ve 1.300 kişilik ilave istihdam sağlandı. Craiova fabrikasında Puma ve Courier aynı hat üzerinde üretiliyor. Ford Otosan, 2024 yılında bu modellerin elektrikli versiyonlarını da üreterek elektrifikasyonda ilerleme kaydetmeyi hedefliyor.

LOJİSTİK ADIMLAR VE TREN HATTI

Fabrikada tren hattı kurulması, Türkiye’deki tüketicilere daha uygun fiyatlarla araç satışını mümkün kılacak. Romanya-Kocaeli arasında 1000 kilometrelik bir tren hattı bu yılın ilk yarısında devreye alınacak. Bu sayede araçların sevkiyat süresi azalacak ve lojistik maliyetler düşecek.

Ford Otosan, Romanya’daki yatırımlar ve yerli tedarikçilerle işbirliğiyle Avrupa’da güçlü bir üretim ağı oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x