Meta, Instagram ve Threads’te politik içerik üzerinde daha fazla kontrol sunuyor

Meta’nın en son güncellemesiyle Instagram ve Threads kullanıcıları, akışları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacak. Instagram’ın başındaki isim Adam Mosseri, bu değişikliklerin ardındaki niyetin her kullanıcının siyasi içerikle ilgili tercihlerine saygı duymak olduğunu paylaştı. Bazı kullanıcılar bu tür içerikleri arayabilirken, diğerleri uzak durmayı tercih edebilir ve Meta’nın güncellemeleri bu farklı ilgi alanlarına özel olarak hedeflenmiştir. Bu, akışımızda beliren içerikleri filtrelemekle kalmayıp, aynı zamanda kullanıcılara siyasi içerikle kendi şartlarında etkileşimde bulunma seçeneği sunuyor.

Hükümet, seçim veya toplumsal meseleler hakkında bilgilenmeye devam etmek isteyenler için bu seçenek açık kalmaya devam ediyor. Kullanıcılar, bu içeriği görmeye devam etmek için ayarlarını değiştirebilirler, bu sadece Keşfet ve Reels gibi önerilen bölümlerdeki kamuya açık hesaplardan gelen içeriği etkiler. Önemli olan, bu durumun zaten takip edilen hesaplardan gelen içeriği etkilemeyeceği, böylece kişinin sosyal medya akışının kişisel dokunuşunu koruyacağıdır.

Meta, Instagram ve Threads’te politik içerik üzerinde daha fazla kontrol sunuyor

Bu girişim, Meta’nın platformlarını haber ve siyasetin tartışmalı alanlarından uzaklaştırma stratejisinin bir parçasıdır. ABD kullanıcılarının akışlarındaki siyasi içeriğin az olması ve platformların sınırlı etkileşim ve olumsuzluk potansiyeli nedeniyle siyasi içeriği teşvik etmeme duruşu göz önüne alındığında, bu güncellemeler zamanında geliyor. Başka bir başkanlık seçimine yaklaşırken, etkileşim ve içerik kalitesi arasındaki denge giderek daha önemli hale geliyor.

Meta’nın yeni politikası, özellikle platformlarını profesyonel olarak kullanan içerik üreticileri için de sonuçlar doğuruyor. Hesap Durumu özelliği aracılığıyla öneri uygunluğunu kontrol etme ve itiraz etme yeteneği, içerik üreticilere bir düzeyde şeffaflık ve kontrol sağlıyor, böylece siyasi içeriğin görünürlüklerini nasıl etkileyebileceğini anlamalarına yardımcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x