Reuters’a konuşan Dışişleri kaynağı: Gazze’de ateşkes için Müslüman ülkeler harekete geçti

Reuters’a konuşan Dışişleri Bakanlığı kaynağı, Müslüman ülkelerin üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyetin Gazze’de acil ateşkes çağrısında bulunmak üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) beş daimi üyesini ziyaret edeceğini belirtti. Daimi üyeler ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa ile görüşmelere 20 Kasım’da Pekin’i ziyaret ederek başlandığı ve diğer ülkelere de ziyaret gerçekleştireceği aktarıldı.

Heyetin, kasım ayı başlarında Riyad’da düzenlenen Arap Ligi ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinde oluşturulduğu belirtildi. Buna göre heyette Türkiye, Katar, Mısır, Ürdün, Nijerya, Suudi Arabistan, Endonezya ve Filistin Yönetimi’nden dışişleri bakanları ve temsilcilerin yanı sıra İİT Genel Sekreteri de yer alıyor.

‘NİHAİ HEDEF FİLİSTİNLİLERİN GÜVENDE OLMASI’

“Temas heyetinin öncelikli hedefi bir an önce ateşkes ilan edilmesi ve Gazze’ye insani yardım gönderilmesi” diyen kaynak, şöyle devam etti: “Grup, nihai hedef olarak, uluslararası kabul görmüş parametreler çerçevesinde iki devletli çözüme, Filistinlilerin kendi ülkelerinde güven, istikrar ve refah içinde yaşamasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.”

FİDAN, LONDRA VE PARİS’E GİDİYOR

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın turun Pekin ayağına katılmadığını aktaran kaynak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir ziyareti nedeniyle grubun salı günü Moskova’ya yapacağı geziyi de kaçıracağını söyledi. TRT’nin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde ise, Fidan’ın çarşamba günü Londra ve Paris’e giderek temas grubu ile görüşmelere katılacağı belirtildi.

SUNAK VE MACRON İLE GÖRÜŞECEKLER

Kaynak, heyetin İngiltere ve Fransa ziyaretleri sırasında İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşeceğini bildirdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir