İsrail Büyükelçisi Lillian: Hamas’ın Türkiye’de ofisinin olmaması lazım

İsrail-Filistin çatışmaları ikinci gününde devam ederken, İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Irit Lillian, İsrail ve Hamas arasında arabuluculuk önerilerini konuşmak için çok erken olduğunu söyledi. Lillian, ‘saldırıların Hamas’ın Türkiye ya da herhangi başka bir yerde mevcudiyetinin olmaması gerektiğini gösterdiğini’ belirtti.

‘ŞU ANDA ÖLÜLERİ SAYIP YARALILARI TEDAVİ ETMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Reuters’ın haberine göre, Türkiye’nin tüm taraflar ile iletişim halinde olduğunu ve tırmanan gerilimi düşürmeye hazır olduğunu açıklamasının ardından gazetecilere çevrimiçi bir brifing veren Lillian, İsrail’in önceliğinin saldırıya yanıt vermek olduğunu söyledi.

Lillian, “Arabuluculuk başka bir noktada geliyor. Şu anda maalesef ölüleri sayıyoruz, yaralıları tedavi etmeye çalışıyoruz ve kaç vatandaşın kaçırıldığını bile bilmiyoruz” diye konuştu. Lillian, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm kaçırılan kişilerin evlerine geri döndüğünü görmek istiyoruz; sükunet ve sakinliğin İsrail ve bölgeye dönmesini istiyoruz. Bunda sonra arabuluculuk ve kimin arabuluculukta rol oynayacağından bahsedebiliriz.”

‘BUNUN TÜRKİYE’DE YA DA BAŞKA BİR ÜLKEDE YERİ YOK’

Hamas mensuplarının Türkiye’deki varlığı hakkında bir soruya da yanıt veren İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Irit Lillian, Hamas’ın üst düzey mensuplarından Saleh Al Arouri’nin bazen Türkiye’deki etkinliklerde görüldüğünü, kendisinin insanlığa karşı suçlardan yargılanması gerektiğini söyledi. Lillian konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bence bu, Hamas’ın Türkiye’de ya da dünyanın herhangi başka bir yerinde ofisi ya da eylemi olmaması gerektiği yönündeki fikrimizi güçlendiriyor. Teröristlerin dünyanın herhangi bir ülkesinden eylemlerini yönlendirmesine ya da komuta etmesine yer yok.”

‘TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER SALDIRIDAN ETKİLENMEMELİ’

İsrail’in Türkiye’den daha fazla empati beklediğini belirten İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Lillian, Türkiye ile ilişkilerin etkilenip etkilenemeyeceği ile ilgili soruya da yanıt vererek, “Bunu söylemesi biraz zor. Bence bir ısınma sürecine giren İsrail-Türkiye ilişkileri dün gerçekleştirilen saldırıdan ve devam eden terörle mücadeleden etkilenmemeli” dedi.

Lillian, tehditler ile gösteri ve şiddet çağrıları ile ilgili olarak İsrail Büyükelçiliği’nin Türkiyeli yetkililer ile iletişim halinde oldukları bilgisini de verdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x