Yeni nesil Bonnnie ve Clyde.. Vurgun partisi.. Hedef 500 milyon… Dilan Polat korkusu

Var Böyle Tipler adlı sayfasıyla geniş bir kitleye ulaşan reklamcı Kıvanç Talu ve eşinin, büyük bir dolandırıcılığa imza atıp sırra kadem bastığı konusu gündemdeki yerini koruyor.

Var Böyle Tipler sırra kadem bastı… Ponzi firarı… Odatv peşine düştüGüncel

Önce ne olduğunu hatırlayalım:

Kıvanç Talu – namıdiğer Var Böyle Tipler- ile eşi Beril, yakın çevresine şuna benzer bir teklifle gidiyorlar:

“Biz bir reklam çekeceğiz. Ancak müşteri freeze’leri (prodüksiyon giderleri için yapılan avans ödemesi) dondurdu. Bu nedenle bize xxxx TL kadar lazım. Sen bize gönder, reklamı çekelim, kampanyadan gelecek paradan ekle birlikte sana geri ödeyelim. Win-win (her iki tarafın da kazançta olduğu anlaşma) yani…”

Reklamcılık sektöründe iyi bir kariyere sahip olan çiftin teklifi, arkadaş çevresi tarafından yadırganmıyor ve kısa sürede 1’e 3 (ya da benzer) meblağa kavuşmanın cazibesiyle kabul ediliyor.

Ancak, bu teklifin çok sayıda kişiye, çok çeşitli bahanelerle ve farklı miktarlarda yapıldığını kimse bilmiyor. Zira teklif yapılırken Beril Talu’nun özellikle altını çizdiği bir nokta olduğu iddia ediliyor:

“Çok kazançlı bir iş ve öyle herkese söylemem. Aklıma sen geldin. Aklında olsun, kimseye güvenmiyorum.”

İşe gizlilik katarak kazancın sadece ikisi tarafına yazılacağı düşüncesiyle bilgi saklı tutulduğundan çok sayıda kişi birbirinden habersiz, hem arkadaşlarına yardım ediyor, hem de kazanç elde edeceğini düşünüyor.

Var Böyle Tipler sayfasının başarısı sonrası ünlüler ve cemiyetten isimler de dahil olmak üzere çok geniş bir çevreye kavuşan Talu çifti, bu fırsatı bir başka fırsata dönüştürmeye böyle başlıyor.

Kurdukları plana göre hedef miktarı elde ettiklerinde (iddialara göre 500 milyon TL) her şeyi kapatıp yurt dışına kaçmayı hesaplıyorlar. Ancak beklenmeyen bir gelişme oluyor.

Sosyal medya ünlülerinin yakın incelenmeye alınması ve MASAK tarafından operasyona uğrama endişesi yaşamaya başladıklarında planı hızlandırıyorlar. Acil bir ev partisi düzenleyerek son kez kurbanlarını bir araya getiriyorlar. (Yine iddialara göre partideki hal ve hareketlerinin de dikkat çekici olduğu sonradan anlaşılıyor)

Talu çifti, çocuklarının bakıcısından şoförlerine, çok yakın dostlarından üçüncü kişilere kadar onlarca kişiden para alarak yaklaşık 100 milyon TL gibi bir rakamla kayıplara karıştı.

Dolandırılanlar arasında ünlü isimlerin olması, whatsapp gruplarının bir numaralı gündem maddesi haline gelen olayın gizli gizli konuşulup değerlendirilmesine yol açtı. (Öyle ki, kurbanların kurduğu gruplardan birinde bir köstebek olduğu ve Talu çiftine bilgi sızdırıldığı iddia ediliyor) Dava süreçlerinin eli kulağında olması da bir diğer sebep… Hal böyle olunca gizem perdesi çok aralanmıyor, mesela bu söz konusu büyük ev partisine dair hiçbir görsel kanıt ortaya çıkmıyor.

Kıvanç Talu’nun sahibi olduğu Var Böyle Tipler adlı sayfa, dedikoduların basına yansıdığı gün apar topar silindi. Yerine bir açıklama sayfası açıldı ve 1 Kasım’da duyuru yapılacağı iddia edildi.

Ancak sayfanın gerçek olup olmadığı bilinmiyor.

Konuyu öğrenince hemen araştırdık ve çok sayıda mağdurun olduğunu, Kıvanç ve Beril’in ortadan kaybolduğunu ilk teyid eden olduk.

Yeni nesil Bonnie ve Clyde diyebileceğimiz bir hadise ile karşı karşıyayız…

Whatsapp gruplarına düşen ses kayıtları ve iddialar, Beril Talu üzerinde yoğunlaşıyor, ancak kimseden tam bir açıklama gelmediği için büyük bir dolandırıcılık olayı gitgide magazinselleşmeye başlamış durumda.

BONNIE VE CLYDE KİMDİR

Bonnie Parker (1 Ekim 1910 – 23 Mayıs 1934) ve Clyde Barrow (24 Mart 1909 – 23 Mayıs 1934) ünlü Amerikalı kanun kaçakları, The Barrow Gang’in ünlü elemanları. 1930’lu yıllarda Amerika’da banka ve dükkânları soydular. Kapitalizme ateş püsküren halkın gözünde Robin Hood statüsüne yükselerek kahraman oldular. Bonnie ve Clyde’ın büyük aşkları da bunda rol oynadı. Her soydukları dükkân ve bankalara çiçek bırakmalarıyla meşhurlardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*